My Erasmus experience in just a word “ Wonderfull”

Sakunthala Priya
RTU, DITF
Maģistra līmeņa studiju programma "Loģistikas sistēmu un piegādes ķēdes vadība" („Master in Logistics and Supply Chain Management at RTU”)

I opted Belgium (simple but complex country with nearly three languages spoken across different region), for my traineeship and it was a life turning opportunity for me, I got a chance to experience many different things in my life like international culture, great exposure from international institution, got many friends, had a short trip to some European countries and over all it was amazing.

I did my traineeship at Universiteit Hasselt, Limburg, Belgium (Dutch speaking part of Belgium). Calm, peace full and adventurous place to live (1 hour by train from brussels north, south and central station). Hasselt has a big student population from across Europe and Universiteit Hasselt where I did my traineeship had students from across Asia, Europe, Africa. People and staff at university were very friendly and everything was organized from day 1 till the last. University provided Dutch language courses for beginners and lot of local institution offers Dutch courses for cheap fees.

Simultaneously I started my job search in Brussels, initially it was very difficult but I never gave up and kept on searching. I happened to attend few job fairs related to logistics in Brussels and I learned many tips and tricks for job search. Finally I got an offer from Lubrizol Corporation, Berkshire Hathaway company having its branch in the European capital city - Brussels.

Studijas Lielbritānijā jeb 341 dienu garais piedzīvojums

Par iespēju studēt ārzemēs uzzināju no iepriekšējo gadu apmaiņas studentiem, kas daloties savos pieredzes stāstos, ieinteresēja mani. Tādējādi pagājušo mācību gadu pavadīju Lielbritānijā, kur „Erasmus” apmaiņas programmas ietvaros studēju Krenfildes Universitātē (Cranfield University), un ieguvu maģistra grāda diplomu „Vadības un informācijas sistēmās” (MSc in Management and Information Systems).

Krenfildes Universitāte atrodas apmēram 80 km no Londonas, un ir tendēta tieši uz ārzemju studentiem no visas pasaules. Attiecīgajā mācību gadā universitātē bija studenti no vairāk kā 100 dažādām valstīm, tādejādi padarot studentu pilsētiņu ļoti kolorītu un multi-kulturālu. Universitāte piedāvāja dzīvošanu tā sauktajās kojās, un nodrošināja iespēju studentiem dzīvot mazākās vai lielākās istabās, dzīvokļos vai pat ģimenes mājās. Universitātes teritorijā bija pieejami vairāki sporta laukumi un sporta zāles, tādējādi nodrošinot ļoti plašas iespējas ārpus studiju aktivitātēm.

Studiju process un tā organizācija bija atšķirīga no RTU. Pirmkārt, atšķirības bija tieši studiju procesa slodzes sadalījumā. Studijas notika katru darba dienu un ilga vidēji 7-8 stundas. Tādējādi visi studenti sevi veltīja tikai studiju procesam. Salīdzinot ar Latvijas praksi studijas/darbs, šī bija patīkama pārmaiņa. Otrkārt, lielas atšķirības bija tieši mācību gada ilgumā un tā sadalījumā. Krenfildes Universitātē mācību gads ilga 11 mēnešus un tika sadalīts trīs lielās daļās:

  • Lekciju moduļi (4 mēneši) – kas sastāvēja no 8 dažādiem priekšmetiem, kuri ilga veselu nedēļu un noslēdzās ar eksāmenu vai praktisko darbu. Kopumā apgūtos priekšmetus var iedalīt divās daļās – IT un biznesa priekšmeti, jo apgūtā studiju programma fokusējās tieši uz spraugas aizpildīšanu starp šīm divām nozarēm.
  • Grupu projekts (3 mēneši) – kurā visi studenti tika sadalīti grupās no 6-8 cilvēkiem un kopīgi strādāja pie projekta izstrādes. Lielākoties visi projekti tika sponsorēti no uzņēmumu puses, tādējādi tie bija tendēti uz reālu problēmu risināšanu, vai arī bija, kā viens etaps no lielākiem universitātes projektiem.
  • Individuālais projekts/maģistra darbs (4 mēneši) – kurā studentus sadalīja pa uzņēmumiem, kuros tie izstrādāja savus projektus. Savu individuālo projektu man sanāca izstrādāt tieši AIRBUS uzņēmumā, kas ir lielākais pasaules lidmašīnu ražotājs. Uz projekta laiku kopā ar vel 3 studentiem vajadzēja pat pārcelties uz Bristolu (pilsēta, kurā atradās AIRBUS UK komplekss), jo uzņēmuma iekšienē bijām kā pilna laika darbinieki, ar savu darba galdu, caurlaidi un pieeju visiem uzņēmuma resursiem.

Treškārt, salīdzinot studijas kopsummā starp Krenfildes Universitāti un citām Latvijas augstskolām, kā lielāko atšķirību varu minēt tieši Krenfildes Universitātes lielo tendenci uz industrijas problēmu risināšanu un lielo uzņēmumu iesaistīšanos. Līdz ar ko arī viss studiju process tika vairāk vērsts uz praktiskiem grupu darbiem, intervijām, prezentācijām, projektiem uzņēmumos, problēmu analīzi un risinājumu veidošanu.

Protams, mācības ir tikai viena, no sastāvdaļām studējot ārzemēs, ko varētu saukt par formālo izglītību. Taču svarīga un neatņemama sastāvdaļa ir arī neformālā izglītība, ceļošana un cilvēki. Būdams ārzemēs es uzzināju ļoti daudz par jaunām kultūrām, ēdieniem, cilvēku paradumiem un galvenais, ieguvu jaunus draugus no dažādām pasaules malām. Arī saspringtajā studiju periodā sanāca nedaudz paceļot – 2 reizes apciemot Latviju, paceļot pa Angliju un Franciju, kā arī pabūt Skotijā. Protams, arī izdevās nedaudz redzēt no Londonas Olimpiskajām spēlēm un pabūt lielajā futbola stadionā.


Nobeigumā gribu pateikt, ka pa iepriekšējo gadu esmu guvis neatņemamas praktiskās zināšanas, starptautisko darba pieredzi un pats galvenais kontaktus – gan no studentu vidus, gan no dažādiem industrijas pārstāvjiem, ar kuriem kopā sanāca sadarboties un strādāt. Iesaku ikvienam RTU un Latvijas studentam nebaidīties un pieņemt „Erasmus” vai kādas citas mācību apmaiņas programmas izaicinājumu. Ticiet man, ieguvēji būsiet tikai Jūs!


Viktors Skoks
beidzis DITF, Informācijas tehnoloģijas institūtu

Veiksmes stāsts par studiju laiku Bolzano Brīvajā Universitātē.

 

Par studijām ārzemēs es iedomājos gadu pirms brauciena, un jau tad zināju, ka vienīgā valsts, kur es gribētu studēt apmaiņas programmā, ir Itālija. Latvijā es mācījos itāļu valodu, kaut zināju, ka Bolzano Brīvajā Universitātē (Free University of Bozen-Bolzano) Datorzinātņu fakultātē studijas ir pārsvarā angļu valodā. Universitāte atrodas īpašā autonomajā Itālijas reģionā Trentino- Alto Adige/Südtirol, kur lielākais iedzīvotāju skaits runā vāciski, bet tomēr reģiona galvaspilsēta Bolzano atšķiras ar spilgtu itāļu dzīves veidu.

Bolzano universitāte ir dibināta 1997. gadā un domāta, galvenokārt, vācu un ārzemju studentiem. Savā studiju laikā es iepazinos ar studentiem no visas pasaules – Indonēzijas, Indijas, ASV, Austrālijas, Ķīnas, Argentīnas, Polijas... Sākumā šis internacionālais studentu sastāvs mani samulsināja, bet drīz es sapratu, ka ne ar ko citu, izņemot valodu un varbūt ādas krāsu, cilvēki neatšķiras. Mani iepriecināja, ka universitātē viss ir automatizēts: katram studentam ir elektroniskā studentu karte, līdzīga kredītkartei, ar kuru tu vari atvērt durvis, reģistrēt no bibliotēkas paņemtās grāmatas, lietot universitātes datorus, kopētājus, kā arī likt uz kartes naudu un tad pirkt kaut ko speciālajā studentu barā vai ēdnīcā. Tiešām, lieliska sistēma!

Studiju process ir ļoti līdzīgs RTU – lekcijas, praktiskās nodarbības un sesijā eksāmeni. Bet pasniedzēji pārsvarā ir jaunāki un ir ieradušies strādāt no dažādām valstīm. Atšķiras arī tas, ka studenti, galvenokārt, mācās bibliotēkā, nevis mājās, un sesijas laikā dažkārt nav vietas, kur apsēsties – visa 4 stāvu bibliotēka ir pilna ar studentiem!

Protams, esot savā mīļākajā valstī, es daudz ceļoju – uz Venēciju, Florenci un Veronu; praktizēju savu itāļu valodu ar itāļu draugiem, ēdu daudz makaronu un picu, un katru dienu dzēru vismaz vienu kafijas tasīti. Viens no maniem lielākajiem iespaidiem Bolzano pilsētā bija mūmiju muzeja apmeklējums, kur iepazinos ar cilvēkiem, kuri uzaicināja mani arī uz pirmo starptautisko Bolzano mūmiju konferenci. Konference notika EURAC (European Academy Bozen/Bolzano). Šajā akadēmijā ir arī vienīgais pasaulē mūmiju institūts, kā arī desmit citu institūtu, kuri labprāt sadarbotos arī ar mūsu universitāti.

Noslēgumā varu pateikt, ka Erasmus studijas – lieliskākā iespēja iegūt internacionālo pieredzi studijās un saskarsmē, kas atvēra man plašu skatienu uz pasauli, deva jaunus vērtīgus kontaktus universitātē un EURAC akadēmijā, jaunus draugus un plašas iespējas nākotnes attīstībai.


Dace Priedeslaipa
Loģistikas nodaļas vadītāja
SIA Mikrotīkls

DITF absolventes intervija

Par ko Jūs strādājat un kādi ir Jūsu darba pienākumi?

Strādāju SIA Mikrotīkls par Loģistikas nodaļas vadītāju. Manos darba pienākumos ietilpst Loģistikas nodaļas procesu izstrāde un kontrole. Loģistikas nodaļā ir 4 departamenti: Noliktavas, Pakotavas (gatavās produkcijas sagatavošana transportēšanai), Iepirkumu un RMA (brāķēto atgriezto mantu). Esmu atbildīga par ražošanas plānu izstrādi, komponenšu un gatavās produkcijas iepirkšanu un uzglabāšanu, komponenšu nogādi uz ražošanu, gatavās produkcijas piegādi klientam un visbeidzot arī par brāķētās atgrieztās produkcijas apstrādi. Papildus izstrādāju firmas iekšējo loģistikas informācijas tehnoloģiju sistēmu.

Vai studiju laikā iegūtās zināšanas bija pietiekamas izvēlētajā profesijā?

Absolvējot Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāti, ieguvu inženierzinātņu maģistra grādu Informācijas tehnoloģijā specialitātē Industriālo loģistikas sistēmu vadīšana. Studiju laikā es guvu plašu ieskatu par to, kas ir loģistika un kādi ir tās procesi teorijā. Mācību programma, kas bija plaši balstīta uz situāciju analīzi un informācijas tehnoloģiju pielietošanu, man iemācīja saprast informācijas tehnoloģiju priekšrocības loģistikas procesu optimizācijā. Kopumā varu teikt, ka zināšanas bija pietiekamas.

Vai ir pieprasījums pēc DITF studentiem?

Pieprasījums pēc studentiem Loģistikas jomā, kas ir nepieciešama jebkurai darbības nozarei, ir un būs vienmēr. Visiem ir jāēd un kaut kas jāģērbj mugurā, līdz ar to, ja neražos tekošo izstrādājumu, tad ražos citu un līdz ar to vienmēr būs nepieciešama loģistika.

Kāpēc meklē mūsu studentus?

Datorzinātņu studenti, kas ir specializējušies loģistikas jomā ir spējīgi saprast un pilnveidot dažādus procesus, izmantojot informācijas tehnoloģiju priekšrocības loģistikas vadībā. Līdz ar to gudrs uzņēmuma vadītājs meklēs šos studentus, lai optimizētu loģistikas procesus un samazinātu loģistikas izdevumus..


Uldis Gila
DITF absolvents

Par starptautiskām studijām

Apmaiņas programmas ietvaros 4 mēnešus pavadīju Spānijā Barselonas Autonomajā universitātē, izstrādājot maģistra darbu. Uz turieni izvēlējos braukt, jo piedāvātā tematika bija interesanta un saistīta ar manu pamatnodarbošanos, t.i., zināju, ka būs jāveido loģistikas risinājumi. Maģistra darba mērķis bija izveidot īsākā ceļa meklēšanas bibliotēku un simulatoru, kas imitē transporta kustību atrastajos maršrutos. Guvu lielu pieredzi transporta loģistikas problēmu risināšanā, kā arī iegūtās zināšanas labi noder, strādājot pamatdarbu šeit Latvijā. Brauciens dod iespēju papildināt gan teorētiskās zināšanas, gan arī gūt citu praktisko pieredzi, kas ļoti labi noder profesionālai karjerai. Labs veids, kā nostiprināt svešvalodu un pat apgūt citu valodu. Protams, iepazīsti daudz jaunu cilvēku un iegūsti svarīgus kontaktus. Atlika laiks arī paciemoties pie saviem kursabiedriem Tenerifē (Kanāriju salās) un Amsterdamā (Nīderlandē). Visbeidzot CV tas ir labs ieraksts, ka esi studējis ārzemēs.

 

LV  EN